Podzim je tím nejlepším obdobím pro výsadbu ovocných stromků. Výpěstky pevně zakoření a využijí zimní vláhu k tomu, aby na jaře vypučeli v plné síle. Na odměnu není třeba čekat dlouho.
Ovocné stromy a keře jsou malým zázrakem přírody. Čím jsou starší, tím větší je z nich užitek. I s minimální péčí přinesou ročně stovky kilogramů sladké úrody, kterou lze v domácnosti zpracovat na různé dobroty. Čerstvé ovoce, kompoty, džemy, mošty a sirupy miluje každý. Dopřejte si štědrost ovoce ze stromů na vašem pozemku.
1.Zmapujte své možnosti
Žádný pozemek není tak malý, že byste si na něm nemohli vypěstovat své vlastní ovoce. Vysokokmeny náročné na prostor už léta nejsou typickým pěstebním tvarem ovocné výsadby. Polokmeny, zákrpky či štíhlá vřetena dokáží přizpůsobit velikost a objem dřeviny tak, aby nabídla bohatou úrodu i při malých nárocích na prostor.
U jabloně ve tvaru štíhlého vřetena lze udržet korunu v šířce do 150 centimetrů, u zakrnění se vtěsnáte do dvou metrů. Z ovocných dřevin můžete na drátěném vedení vytvarovat ovocné stěny, a to i přímo na fasádě domu. Kříčkový rybíz a angrešt jsou ještě nenáročnější. Několikaletý udržovaný keř se nerozroste na širší plochu než 100 centimetrů.
Zmapujte pozemek v okolí svého domu a vyhledejte místa, která už léta zívají prázdnotou. Nahlédněte do předzahrádky, na okraje přístupové cesty a místo, kde už léta stojí nevyužitá zahradní houpačka. Odstraňte ze dvora nepořádek, který se lety nahromadil v koutě, a nepřehlédněte ani zahradní posezení. Každý kousek vám může v příštích letech přinést bohatou úrodu.
2.Vybírejte pro užitek
Koupě výpěstků ovocných dřevin je díky internetu jednodušší než kdykoli v minulosti. Existují desítky prodejců, kteří vám na dobírku zašlou stromky a keře v bezvadné kondici, připravené k okamžité výsadbě. Nenechte se nalákat na exotiku mrazuvzdorných banánů, fíkovníků či jahodových stromků. Sáhněte po klasice, která má v našich končinách dlouholetou tradici.
Začněte jabloní s dobrou skladovatelností plodů, přidejte keříčkové angrešty a rybíz, doplňte to intenzivně rodící švestkou a dopřejte si neodolatelnou chuť hrušek. Získáte tak rovnoměrně rozloženou úrodu v průběhu roku, které se dočkáte i přesto, že vám zatím chybí jakékoli zkušenosti s řezem a ošetřováním ovocných dřevin. Ceny výpěstků jsou nízké a dlouhodobá návratnost vás potěší.
Promluvte si s prodejcem a zvolte odrůdy, které jsou rezistentní proti nemocem a mají předpoklady pro dobré prosperování v klimatických podmínkách, ve kterých žijete. Nechte si poradit.
3.Připravte si jámy
Není chyba, pokud se na výsadbu připravíte předem. Kopat jámy můžete také s předstihem. Půda se okysličí a vy budete mít dostatek času na to, abyste ji zásobili živinami z vyzrálého kompostu. Výkop by měl být pro výpěstky stromků přibližně 60 centimetrů hluboký a 80 centimetrů široký. Pro keře počítejte se 40 centimetrovou hloubkou a 60 centimetrovou šířkou.
Při výkopu oddělte ornici od výkopové zeminy a posuďte jejich vlastnosti. Pokud je zemina jílovitá a kamenitá, neuděláte chybu, pokud ji nahradíte kvalitnější. Rychlý start po výsadbě bude kompenzovat pozdější útlum, když začnou kořeny přerůstat do méně kvalitní půdy. V suchém počasí nezapomeňte dodávat výkopu vláhu, aby poskytla půda v zimním období dostatečnou zásobu vlhkosti pro růst kořenů.
4.Bez opory riskujete
Dokud není stromek pevně ukotven novými kořeny v zemině, odkázán je při větru, deštích a sněhu na pevnou oporu. Je jí dřevěný kol pevně zatlučený do dna výkopové jámy. Ideální je dřevěná kulatina zbavená kůry, jejíž délku zkrátíte podle výšky výpěstku přímo při výsadbě.
Kol vždy patří na jižní stranu a od kmene má být vzdálen přibližně 10 centimetrů. Pokud jste nikdy neuvažovali nad tím, kde jižní stranu hledat, vzpomeňte si na to, kde vychází a zapadá slunce. Pokud se postavíte k východu levou ak západu pravou rukou, jih je před vámi.
5.Před výsadbou výpěsek připravte
Doručené výpěstky vysaďte co nejrychleji, abyste využili jejich čerstvost. Čím dříve se kořenový systém dostane do vlhké půdy, tím dříve se začne udomácňovat na novém stanovisku. Opatrně vybalte výpěstky z fólie, oddělte je od sebe a prohlédněte jejich kořeny. Odstřihněte ty, co se při přepravě poškodily. Řez musí směřovat kolmo na osu kořene, aby byla řezná rána co nejmenší.
Pokud se pustíte do výsadby až o několik dní, nebo jsou kořeny zaschlé, namočte je na stinném místě na 24 hodin do kbelíku se studenou vodou. To je opět přebere k životu a připraví na rychlé probuzení v půdě. Vhodné je vyrobit pro kořeny i bahenní zábal, obzvláště v případě, že je půda jílovitá a nedokážete ji před výsadbou rozbít na drobné hrudky. Z hlíny a vody vyrobte řídkou bahenní kaši, do které ponoříte kořeny. To je ochrání před vzduchovými bublinami při problematické výsadbě.
6.Saďte opatrně
Je výhodné, pokud si na výsadbu domluvíte pomocníka, který vám pomůže při zasypání jámy držet stromky ve správné poloze. Pokud má výpěstek zapěstovanou korunu, je důležité, abyste jej umístili tak, aby budoucí nosné větve byly natočeny správným směrem.
Nasypte na dno jámy kužel ze zeminy, rozprostřete na něm kořeny a přizpůsobte výšku tak, aby místo roubování bylo přibližně 5 centimetrů nad úrovní půdy. Obecně platí pravidlo, že výpěstky je třeba sázet tak hluboko, aby byly zasazeny stejně, jako byly ve školce. Postupně přisypejte zeminu a utužujte ji tak, aby pevně přilnula ke kořenům. Pokud je stromek částečně zasypán, zalijte jámu štědrou dávkou vody, aby se zemina změnila na bláto. Po zasypání další vrstvou hlíny se vám bude lépe ušlapávat. Nezapomeňte kmínek volně přivázat k opěrnému kolíku.
7.Dohlédněte na něj, než vypučí
Ne každý výpěstek zakoupíte upravený, takže střihu se někdy nevyhnete. Odstraňte poškozené části dřeviny a zkraťte přečnívající dlouhé výhonky. Čím méně energie bude muset dřevina investovat do nadzemní části, tím více se jí může soustředit při budování nového kořenového systému. U ovocných dřevin stačí, když v korunce necháte pouze čtyři postranní výhonky. Pokud si nevíte rady, zkuste poprosit někoho o pomoc.
Voda je důležitá a než půdu přikryje sněhová pokrývka, bude třeba dbát na řádnou zálivku. Nárazovou a vydatnou. Aby se voda neodpařovala, povrch hlíny je třeba vždy nakypřit, aby se přerušily kapiláry. Pokud není stromek za vaším domem a na chalupu každý víkend necestujete, přikryjte půdu mulčem ze slámy, sena či jiného materiálu. Zabráníte tak vysychání.
8.Prolistujte literaturu
Než do jara dřeviny vypučí, sedněte k počítači, nahlédněte do knihovny a prolistujte časopisy, abyste se připravili na příští sezónu. Prvním jarním úkolem bude střih pro tvarování koruny a následně vás bude čekat první předjarní postřik. Promluvte si se zkušenými pěstiteli, aby pro vás byly další kroky radostí, a ne noční můrou z nevědomosti.