DomůZahradaJak nasytit hladová ptáčata?

Jak nasytit hladová ptáčata?

Pokud se rozhodnete přikrmovat v zimních měsících ptáčata všelijakými dobrotami, měli byste dbát na to, abyste jim neublížili. Pouze vhodně umístěné a pravidelně plněné krmítko je zárukou toho, že se na jaře hnízda zaplní štěbotem čerstvě vylíhlé omladiny.

I když člověk necitlivými zásahy do země narušil i to, co nechtěl, příroda si vždy našla cestičky, jak se se změnami vypořádat. Zatímco některé druhy ptactva se přestěhovaly do nových lokalit, jiné si přivykly na život ve městech. Ptáčata se množí bez ohledu na to, zda jim věnujeme pozornost nebo ne. Zimní přikrmování je však koníčkem, který potěší oko i duši.

  1. Kam s krmítkem
    Nejvhodnější místo pro umístění krmítka vám prozradí samotná ptáčata. Pro odpočinek vyhledávají bezpečná stanoviska, ze kterých je dokonalý výhled na přicházející nebezpečí. Krmítka umísťujeme na vyvýšené plochy alespoň 150 centimetrů nad zemí, ze kterých lze zpozorovat přicházejícího predátora s dostatečným předstihem. Myslete však nejen na bezpečnost, ale také na komfort, abyste mohli krmítko pohodlně plnit a viděli na něj z okna.

Krmítko můžete bez obav připevnit na strom na zahrádce za domem, plotové sloupky, balkonové zábradlí či okenní parapet. Není na škodu přibít ho na dřevěný kol doprostřed dvora na místo, kde nebude překážet. Měli byste však myslet na to, abyste jej připravili s předstihem. I když bude do sněhové nadílky zívat prázdnotou, ptáčata si na něj zvyknou a možná si jej zvolí za své odpočívadlo. Různé druhy ptactva mají odlišné návyky. Zatímco některé hodují v krmítku do prasknutí, jiné si ubírají drobné částky, kterými se krmí na nedalekém stromě či hustém porostu. Mějte oči otevřené a budete vědět, která místa mají v oblibě.

  1. Na typu krmítka nezáleží
    Je úplně jedno, jakým způsobem naservírujete krmení pro vaše mazlíčky. Na rozdíl od lidí jsou jim rozmary cizí as radostí využijí každé příležitosti nakrmit se. Pro různé druhy krmení jsou však vhodné jiné způsoby předkládání.

Stříškové krmítko s otevřenými stěnami chrání obilí, semínka, sušené plody a ovoce před padajícím sněhem a se zábranami po obvodu podlahy zabraňuje jejich rozsypávání po okolí. Výhodou je, že velikost určí, které druhy ptactva se do něj budou chodit krmit. Zatímco v malém krmítku bude dostatek místa pouze pro malé sýkorky, brhlíky, korýši, stehlíky či strnady, velké dokáže přijmout i drozdy, hrdličky či datle.

Zásobníková krmítka na zavěšení mají podélný válcovitý tvar a jejich předností je, že po naplnění dokáží servírovat krmení několik týdnů bez zásahu člověka. Obvykle jsou navrženy tak, aby se v nich mohly krmit pouze některé druhy ptactva, které se dokáží udržet u krmícího otvoru. Vyrobit si je můžete z plastových lahví, plechu, pletiva i dřeva, zakoupit je můžete hotové v hoby prodejnách.

Lojová krmítka jsou vždy visící, aby se stala nedostupnými pro kočky a čtyřnohé mlsouny. Měly by viset na šňůře o délce minimálně 50 centimetrů a není neobvyklé, pokud jsou chráněny síťkou či nádobou, která tvoří stříšku zásobníku.

  1. Čím přikrmovat
    Pro zrnožravé ptactvo je nejpřirozenější potravou obilí, které v minulosti hledali na venkově v hospodářských dvorech. Na pšenici, ječmeni či lámané kukuřici si pochutnají hrdličky, holuby, vrabci a strnady. Pro dobroty můžete sáhnout i do své spíže. Ovesné vločky, ječné kroupy, kukuřičná krupice či potravinářská pšenice z obchodu nezůstanou nepovšimnuty.

Sušené plody a různé druhy ovoce dokážou přilákat hlavně drozdy, čvíkoty a chochláče. Pokud máte bohatou zásobu jablek a mrkve z vlastní zahrádky a nevíte, co s nimi, můžete je pomalu zkrmovat. Určitě byste neměli sáhnout po sušeném ovoci se sirným konzervantem a ovocích slazených. Pokud si z vycházky přinesete šipky, jeřabinu, ptačí zob či jiné bobule, uděláte svým svěřencům radost, o přikrmování však nemůže být řeč. Pouze jste přemístili z místa na místo krmení, které bylo dostupné.

Slunečnice, mák, řepka, proso a oříšky jsou atraktivní pro vysoký obsah tuků, které jsou pro ptáčata zásobárnou energie, protože se ukládají v těle, aniž by se okamžitě spotřebovaly. Zatímco slunečnice bude tím nejlepším lákadlem pro sýkorky a stehlíky, olejninám neodolají ani brhlíky, korýši, vrabci a strnady. Pokud ptáčatům naservírujete slunečnici již na začátku sezóny, může se stát, že ostatní druhy krmení budou vytrvale odmítat. Snažte se servírovat pestrou směs v malých množstvích, která budete doplňovat vždy, když se krmítko vyprázdní. Zkuste to is pohankou, čirokem či travním osivem. Takové pestré menu může přilákat do vašeho krmítka i pěnkavy, zeleniny či glezgy.

Hovězí či beraní lůj a neuzená vepřová slanina jsou stejnou pochoutkou jako zbytky vařeného masa na kosti z nedělního vývaru či suchý hrudkový tvaroh. Není žádný rozumný důvod kombinovat živočišné tuky se semínky, aby o ně ptáčata projevili zájem. Neplýtvejte čas vyráběním lojových kuliček a tukových květináčů, ale zaměřte se na to, abyste tento druh krmení umístili tak, aby se k němu nedostaly šelmy. Pokud budete mít štěstí, budete moci se zatajeným dechem sledovat datla, jak se hostí po boku sýkorek.

Nepodlehněte pokušení servírovat do krmítek uzeniny, pečivo a solené zbytky jídel, kterým pažravé straky, sojky a vrány neodolají. Nadělali byste jim více starostí než radosti z plného břicha.

  1. Zvolte správný režim
    S přikrmováním byste měli začít teprve tehdy, pokud se přírodní zdroje potravy stanou pro ptáčata méně dostupnými. Pokud silná sněhová peřina přikryje ptáčatům jejich dobroty, začnou je hledat tam, kde byly dostupné v minulých letech. Ptáčata si pamatují vaše krmítko z minulých let a vracejí se k němu.

Denní režim je pro ptáčata pevně daný a tak se u krmítka objevují ve stejnou dobu. Měli byste proto načasovat jeho plnění tak, aby vždy našli dobroty, po které přiletěli. Naplnění krmítka by mělo kopírovat počasí. Pokud se zpod sněhu vynoří hnědá země, hostina by měla být skromnější. Jen tak budete mít jistotu, že ptáčata nezleniví při hledání přirozené potravy a nebudou spoléhat pouze na vás.

S přikrmováním končíme ještě před příchodem jara, kdy se mnohá ptáčata připravují na dvoření, stavbu hnízd a vyvedení potomstva. Pokud je přestanete poutat ke svému bydlišti, nejdůležitějším aktivitám se budou věnovat ve svém přirozeném prostředí.

Mějte na paměti, že pokud budete s fotoaparátem číhat u okna, abyste zachytili návštěvníky pro své blízké, mnohem více příležitostí pro krásné zážitky vám dopřeje klidný venkov mezi horami a poli jako paneláková betonová džungle ve městě.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články