DomůDúm a bytJak prodloužit životnost spotřebičů

Jak prodloužit životnost spotřebičů

Že je cosi v nepořádku s lednicí, vysavačem nebo pračkou, zjistíme většinou až tehdy, pokud chybu sami odstranit nedokážeme. Stačí však nezapomenout na pravidelnou údržbu a spotřebiče se odmění dlouholetým spolehlivým provozem. A to, aniž byste museli sáhnout hluboko do kapsy.

Parametry bílé techniky se v posledním desetiletí příliš nezměnily. I když se výrobcům podařilo dosáhnout malé energetické úspory, nové spotřebiče na první pohled od těch starších nerozeznáte. Jak zajistit, aby byly neustále fit?

  1. Aby vysavač neztratil tah
    Jemný prach je jedinou hrozbou pro motor vysavače. Usazuje se nejen v jednorázových sáčcích, ale také na filtrech cyklonové nádoby, pojistných filtrech před vstupem do motoru a na výstupním HEPA filtru. Postupem času se stává bariérou pro proudění vzduchu i přesto, že filtry pravidelně čistíte a perete podle pokynů výrobce.

V aktivní domácnosti trvá přibližně dva roky, než se filtry znehodnotí a je třeba je vyměnit za nové. Než tak učiníte, důkladně vymyjte a odmastěte sběrnou nádobu a vyčistěte zanedbané vnitřek vysavače. Pokud po výměně filtrů uslyšíte, že vysavač i tak protestuje a při zátěži spouští nasávání vzduchu přes sekundární okruh, najděte pod krytem pružinku bezpečnostní klapky a zajistěte ji kusem kartonu. Nejednou její umístění prozradí indikátor tahu. Tato úprava přesměruje celý tah do hubice a motor se bude muset spolehnout na svoji tepelnou pojistku. Obzvláště u novějších vysavačů značkových výrobců.

  1. Pryč s vodním kamenem v pračce
    Automatická pračka přes své útroby přecedí množství vody, která na jejích vnitřních površích zanechává povlak vodního kamene. Obvykle se jako první ozve čerpadlo, které je při praní na vyšších teplotách při vypouštění vody hlučnější, než je zvykem.

Nejlevnějším a nejefektivnějším pomocníkem je potravinářská kyselina citrónová. Nezapáchá, rozpouští soli vápníku ve slabých koncentracích a není agresivní vůči kovům. Trápí-li vás vodní kámen v domácnosti, spusťte jednou měsíčně prací cyklus bez prádla a místo pracího prášku vsypte do zásobníku balíček kyseliny citrónové. Během hodinového cyklu při teplotě 30 °C odstraní usazeniny a pokud si poprvé se starými povlaky neporadí, čištění bez obav opakujte.

Stejnou službu udělá kyselina citrónová iv rychlovarné konvici, stroji na překapávanou kávu či v espresso automatu. Pokud si prášek rozpustíte v prázdné lahvičce od saponátu, pomůže vám s rozprašovačem při čištění sprchového koutu i vodovodních baterií. Bez zápachu a štípání v nose, které jste museli podstupovat při používání octa.

  1. Prach a námraza v chladničce
    Kolik chladu je třeba vytvořit v chladicím prostoru kombinované chladničky, tolik tepla je třeba odevzdat do místnosti, ve které se nachází. Aby výměna fungovala s minimální spotřebou energie, je třeba zbavit tepelné výměníky všech bariér.

Zatímco uvnitř chladničky je námraza, venku je to prach. Ten se obvykle usazuje spolu s mastnými kuchyňskými výpary na mřížce, která je ukryta na zadní části chladničky. Udělejte si čas každé tři měsíce, abyste žebrovaný radiátor zbavili nánosů prachu a odmastili jej. Po úspěšném vysávání sáhněte po saponátu a využijte jeho sílu k tomu, abyste mřížce vrátili původní šmrnc.

Při vymrazování zkontrolujte odtokový kanálek ​​v zadní části chladničky a sběrnou nádobu umístěnou na kompresoru. Využijte prázdnotu k tomu, abyste plastové povrchy uvnitř očistili dezinfekčním saponátem, aby čerstvé potraviny vydržely v chladničce déle.

Pokud je pro vás záhadou, proč jste na nové chladničce nenašli chladící mřížku na její zadní straně, měli byste vědět, že výrobce byl natolik chytrý, že ji ukryl kdesi jinde. Ačkoli i do dvířek.

  1. Špinavý stroj nádobí neumyje
    Myčku nádobí obvykle není třeba zbavovat nánosů vodního kamene, protože sůl ze zásobníku vodu změkčuje. Nespoléhejte se však na to, že tvrdost vody od dodavatele se nemění. Jednou ročně si prověřte její hodnotu telefonátem do vodáren a správně nastavte podle manuálu tuto hodnotu v myčce.

Pozornost je třeba věnovat tukům, které se usazují ve všech součástech vnitřního oběhu. Nečistotami se zanáší nejen koš se sítem, ale také čerpadlo, ramena a rozvod, který směřuje vodu k tryskám. Nánosy zůstávají skryty před očima a postupně snižují výkon myčky při práci. Každý měsíc spusťte prázdnou myčku s mycím cyklem s nejvyšší teplotou a naplňte zásobník mycí tabletou nebo štědrou dávkou prášku určeného pro myčky. To pomůže rozpustit mastnoty, které při mycím cyklu voda neodplaví.

Každé tři měsíce byste měli sáhnout po speciálním prostředku na čištění myček, který obsahuje také enzymy, které si s usazeninami poradí lépe než saponát. Lahvička s voskovým uzávěrem uvolní čistící prostředek v momentě, kdy se voda dostatečně zahřeje.

  1. Espresso stroj bez patiny
    Není pravdou, že espresso stroji svědčí patina spálených tuků obsažených v kávě a mléce. Také domácí espresso automat si zaslouží pozornost. Tablety s obsahem enzymů si hravě poradí s organickými látkami, které na kovových površích odolávají běžné údržbě.

Pozornost je třeba věnovat i odstraňování vodního kamene či výměně filtru v zásobníku vody, který pomáhá vytvořit silnější aroma změnou vlastností vody. Vždy když budete stát před pokušením koupit zázračný prostředek na čištění, vzpomeňte si na to, kolik jste za stroj zaplatili. Ne vždy je výhodné sahat po profesionálních přípravcích pro hobby zařízení.

  1. Mikrovlnka a trouba bez mastných skvrn
    Bez ohledu na to, zda vás připečené mastné skvrny trápí v mikrovlnce nebo v elektrické troubě, měli byste vědět, že pára je silným pomocníkem pro jejich změkčení a uvolnění. Uzavřete do prostoru nádobu s vodou a spusťte mikrovlnný ohřev v plném výkonu nebo horkovzdušný ohřev o teplotě 100 °C. Během desítky minut se na smaltovaném povrchu pevná skořepina uvolní. Nápomocné jsou i chemické přípravky, které na napařeném povrchu pracují účinněji.

Některé trouby jsou vybaveny povrchem, který lze při vystavení vysoké teplotě vyčistit, aniž byste jej museli drhnout. Nastavte na troubě čistící režim a nechte vše na samotném programu. Vnitřní prostor bude přístupnější při každém zákroku tehdy, naučíte-li se demontovat dvířka trouby. Obvykle jsou zajištěny pouze dvojicí páčkových pojistek.

  1. Aby varný panel ventiloval
    Ani indukční varná deska není imunní vůči každodennímu používání a může být na pokraji zhroucení, aniž byste o tom tušili. Každé tři měsíce věnujte pozornost jeho ventilačním otvorům a zbavte je prachu a lepkavého nánosu kuchyňských par.

Pokud se ventilátory zanesou a přestanou chladit pulzní elektroniku varného panelu, vypoví vám funkčnost s chybovým hlášením o přehřátí elektroniky. V lepším případě vás na problém upozorní rostoucí hluk jednoho z dvojice ventilátorů. Bohužel bez servisního technika tento problém neodstraníte.


Podívejte se na kvalitní spotřebiče a vybírejte ty nejlepší automatické pračky.


Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články